Adres: ul. 3 Maja 27-31
Rok budowy: 1934
Rok modernizacji: 1978
Pojemność: 242 osób
Powierzchnia całkowita: 196 m2
Funkcja: Schron dla ludności, w czasie pokoju komórki lokatorskie oraz Mini Muzeum Bankowiec.
Na wstępie chciałbym podziękować Pani Marii Piradoff-Link, kustosz Mini Muzeum, za możliwość odwiedzenia schronu przez członków naszego stowarzyszenia.
Bankowiec znajdujący się na ulicy 3 Maja jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Gdyni, a w czasie jego budowy uchodził za jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych. Schron powstał wraz z budową południowego skrzydła budynku, i połączony jest z parkingiem podziemnym oraz resztą piwnicy.
Układ pomieszczeń jest typowy dla schronów przeznaczonych do ochrony ludności cywilnej. Do wnętrza prowadzi 5 wejść z różnych klatek schodowych oraz z parkingu podziemnego. W przypadku niedrożności standardowych ciągów komunikacyjnych, schron posiada dwa wyjścia ewakuacyjne. Do obu prowadzą proste tunele, gdzie nie zastosowano złamań konstrukcji ani komór rozprężnych. Może to świadczyć o tym, że zostały wybudowane wraz z resztą schronu w czasach, gdy nie stosowano środków ochrony przed falą uderzeniową. Jedno z wyjść ewakuacyjnych jest drożne i prowadzi na dziedziniec budynku; problemem jest zalany tunel. Drugie z wyjść jest nieczynne i prowadzi na ulicę 3 Maja, znajduje się nad nim nawierzchnia drogi. Zostało odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu do środka nie dostaje się woda.
Dzisiejszy kształt schron zawdzięcza modernizacji przeprowadzonej w roku 1978, kiedy został dostosowany do panujących ówcześnie wymogów. Wymagało to zastosowania pewnych odstępstw od norm: niektóre z wejść nie są wyposażone w przedsionki, a drzwi ochronno-hermetyczne zamontowane są po obu stronach framugi z niewielką przerwą między nimi.
Przebudowano jedną z komór schronowych na komorę filtrowentylacyjną, dobudowując komorę ssania, wraz z filtrem mineralnym. Nie zastosowano zaworów AZP. Do dnia dzisiejszego zachowały się oba filtrowentylatory: RM-200/68 i RM-300/68 . Napęd ręczny pozostaje sprawny, brakuje silników elektrycznych oraz niekompletna jest instalacja elektryczna. Filtry FP-100U pochodzą z roku 1977.
We wnętrzu obiektu zachowały się niestandardowe drzwi schronowe, pochodzące sprzed modernizacji.
Obecnie w części pomieszczeń schronowych prowadzone jest „Mini Muzeum Bankowiec”. W Mini Muzeum znalazły się oryginalne elementy wyposażenia mieszkań i części wspólnych, dokumentacja nieruchomości, oraz zdjęcia zrobione wewnątrz mieszkań.
1 Komentarz
Zbigniew Łobodziński
Jak najbardziej może zaciekawić, nie tylko od strony historycznej za co należy pochwalać Wasze oddanie, lecz od strony potrzeb w kierunku ochrony ludności. Teraz tylko trzeba pozostawać w oczekiwaniu na polepszenie sytuacji w obszarze budownictwa ochronnego oraz zasobów ludzkich – personelu obsługującego obiekty z tym związane. Niemniej, do zrobienia w tej mierze jest bardzo dużo. Ale bezsprzecznie ustawa o OL i OC długo wyczekiwana z pewnością ucieszyła obywateli naszego kraju. Jak środowisko odpowiedzialne za proces ochrony w państwie reaguje to już inna kwestia. Ja generalnie jestem pozytywnie nastawiony na potrzebne dla nas wszystkich zmiany.